Hilal ÖMER
Hilal ÖMER
homer@vahsibati.net
Saç Dökülmesini Önlemek için Bitkisel Öneriler
 • 0
 • 319
 • 07 Temmuz 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Saç Dökülmesini Önlemek için Bitkisel Öneriler, kişilerin sağlık sorunları arasında, saç dökülmesi problemleri yer almaktadır. Unutulmamalıdır ki, kişiye göre saç dökülme sebepleri ve nedenleri ayırılır. Ahmet’in saç dökülme nedeni genetik olabilirken, Mehmet’in ki demir eksikliğinden kaynaklanabilir. Bunu bu şekilde örnek veriyoruz, çünkü saç dökülmenizin nedenini iyi bir şekilde analiz etmeli, daha sonra çözüm odaklı çeşitli tedavi yöntemlerini tercih etmelisiniz.

Saç Dökülmesini Önlemek için Bitkisel Öneriler
Saç Dökülmesini Önlemek için Bitkisel Öneriler

Saç Dökülmesini Önlemek için Bitkisel Öneriler

Saç dökülmesini uzman doktorlar günlük olarak 70-80 tel dökülmesini normal olarak sınırlandırıyorlar. Eğer bu miktarlardan fazla bir dökülme varsa mutlaka bir sağlık probleminiz var demektir.

Saçlarınızın dökülmemesi için bazı ufak ipuçlarını bilmeniz gerekiyor. Örneğin saçlarınızı şampuanladıktan sonra krem kullanırsanız, saçlarınızın taranması daha da kolaylaşır. Buda ıslakken kremsiz taradığınızda kıracağınız saçlarınızı kurtarmış oluyorsunuz. Fırça taraklar yerine geniş ağızlı olan ve düzleri uçlu olan tarakları seçebilirsiniz.

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir örnek verebilir misiniz? 

Saç Dökülmesini Önlemek için Bitkisel Öneriler
Saç Dökülmesini Önlemek için Bitkisel Öneriler

Doğum sonrası kadınlarda saç dökülmesi yaşanabilir. Yâda kanser gibi çeşitli hastalıklar sonucunda kemoterapi gören kişilerde de bu durum yaşanabilir ve normaldir. Bunların dışında ailesel nedenler, yüksek ateş ve enfeksiyon hastalıkları geçirenler, tiroid hastalıkları, proteinsiz beslenme, mantar hastalıkları, demir eksiklikleri ve saç koparma hastalığı dediğimiz trikotilomani hastalığı saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Sizin saç dökülme nedeniniz hangisi? 

Bunu bilmelisiniz, buna göre önlem almalı ve çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri gerekse psikolojik destek alarak, saç dökülmesi sorununuzu aşabilirsiniz.

Saç dökülmesini durduran şampuan var mı?

Gerçekten piyasada bazı şampuanlar çok faydalı bilinçli kullanıldıktan sonra, birçok faydası var. Saç dökülmesi hemen, hemen duruyor. Ancak bitkisel olarak ve organik bir şampuan tarifi isterseniz bunun için de sizlere vahsibati.net olarak saç bakımınız için önerebileceğimiz bir kaç saç durduran bitkisel formül tarifimiz var.

1 yemek kaşığı biberiye yağı, 1 tatlı ısırgan tohumu yağı, 3 tatlı kaşığı argan yağı, 2 yemek kaşığı hakiki zeytinyağı, malzemelerimizi tamamladıktan sonra güzelce karıştıralım. Tarifte verdiğimiz miktarlar bir kez kullanım içindir. Bu malzemeler ek olarak çam terebentin yağını da ekliyoruz 1 şişe olmak üzere, şişesi ufaktır zaten.

Kullanmış olduğunuz şampuanınızın içerisine bütün bu malzemeleri karıştırdıktan sonra içine ekleyiniz.  Daha sonra şampuanınızı güzelce karıştırınız ve size organik saç dökülmesini durduran şampuan hazırdır. Dalin şampuanlarını öneriyoruz.

Saç dökülmesini durduran besinler ve yiyecekler nelerdir?

Saç Dökülmesini Önlemek için Bitkisel Öneriler
Saç Dökülmesini Önlemek için Bitkisel Öneriler

Balık, yumurta ve fasulye: Saçlarımızı besleyen en önemli kaynaklardan bir tanesi proteindir. Sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak istiyorsak, mutlaka protein içeren besinlerle yakın temasta olmalıyız. Hemen, hemen her gün olmasa bile 2 günde bir tüketmeliyiz.

Kuru üzüm: Saç dökülmesinin nedenlerinden bir tanesi de demir eksikliği ve c vitamini  eksikliğidir. Kabak çekirdeği ile çinko alabilirsiniz. Demir eksiklikleriniz için ıspanağı haşlayabilir, yiyebilirsiniz. Bununla birlikte kuru üzüm saç dökülmesi için çok faydalı bir besin kaynağıdır.

Kırmızı et:  Çinko eksiklikleri saç dökülmesi nedenlerinin en başında gelir. Hücrelerinizi yenilemeniz için kırmızı et kilit bir rol oynamaktadır. Tüm bunlar saç gelişimini etkilediği için saçlarınızın zayıflamasına ve kırılmasına neden olur. Kümes hayvanlarından tavuk, horoz, gibi beyaz et içeren ya da koyun eti keçi eti gibi çeşitli etlerden yiyerek, saçlarınızı daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

Konumuzu kısaca özetleyecek olursak, sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak istiyorsak ve saçlarımızın dökülmemesini istiyor isek, saçlarımız için diyet programı yapmalıyız. Birçok şifalı bitkinin de saç dökülmesine faydası vardır. Bunları haftalık olarak kendinize bir program olarak edinebilirsiniz.

Saç dökülmesini durduran bitkisel yağlar nelerdir?

Saç Dökülmesini Önlemek için Bitkisel Öneriler
Saç Dökülmesini Önlemek için Bitkisel Öneriler

Çam tere bendin yağı şampuan için formülümüzde vermiştir. Çam tere bendin yağı saçlarımız için ne işe yarar? Saçlarınızın uzamasını ve saç köklerinizin daha sağlam olmasında etkin rol oynar, kırılmış saçlarınızı onarır. Saç dökülmesini engeller.

Badem yağı saçlarımız için ne işe yarar, faydaları nelerdir? Saçlarımızın daha gür olmasını ve parlak olmasını sağladığı gibi saç bakımında birçok kozmetik ürününde yer almaktadır. Koruyucu ve nemlendirici olarak sadece badem yağını kullanabilirsiniz.
Susam yağının saçlar için faydaları: Kurumuş olan saçlarımızı yumuşatır. Saçları gürleştirir ve kırıkları iyileştirir.

Hint yağı: Saçlarımızı besleyerek uzamasını sağlar.

Yılan yağı: Zayıf ve güçsüz olan saçların canlanmasında etkin rol oynar. Eğer saç dökülmesi irsi bir nedenden dolayı değilse, aynı bölgede saç oluşumunu hızlandır. Yeni saçlar kazandırır.

Saç çıkarmak ve saç dökülmesini durdurmak için özel bitkisel yağlardan oluşmuş bu formülü deneyebilirsiniz. Yaklaşık olarak 10 ml çam tere bendi yağı, 10 ml badem yağı, 10 ml susam yağı, 10 ml Hint yağı, 10 ml yılan yağını güzelce karıştırdıktan sonra saç diplerimizi nazikçe yedirin. Masaj yaparak, saç köklerinize iyice uygulayın. Saçınızda 30 dakika kaldıktan sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Yukarıdaki vermiş olduğumuz şampuan tarifi ile de son işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sağlıklı günler, diliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesini Önlemek için Bioxcin başlıklı makalemizde saç dökülmesi, saç dökülmesi bioxcin ve saç dökülmesi bioxcin kullananlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM