Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Sağlık için Turşu Tüketelim
 • 0
 • 283
 • 30 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Sağlık için Turşu Tüketelim, Turşu sofralarımızda mutlaka bulundurmamız gereken bir besin kaynağıdır. En çok turşu tüketen toplumlardan birisi olduğumuzu söyleyebiliriz. Aşağıda faydalarınız sıraladığımız turşunun sık sık tüketilmesi gerekir. Hemen hemen her sebzenin ve meyvenin turşusu yapılabilir. Bu sebze ve meyvelerden yapılan turşuları sizlerin de kendi evlerinizde rahatlıkla yapabileceğinizi belirtmekte fayda var.

Sağlık için Turşu Tüketelim

Turşu Yüksek Oranda Lif İçerir

Oldukça sağlıklı bir besin olan turşu yüksek lif içerir. Bu açıdan bağırsak dostudur ve hazmı rahatlatıcı etkisi vardır. Serbest radikallerin etkisizleştirmesi açısından da kanser önleyici etkisi doktorlar tarafından sürekli dile getirilmektedir. Probiyotik özelliği dolayısı ile kalın bağırsaklardaki faydalı bakterilerin dostu olduğunu da ayrıca belirtmek gerekir.

Mineral Ve Vitamin Deposudur

Turşunun kendisi ve suyunda demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve çinko gibi bedenimizin ihtiyaç duyduğu mineraller bolca bulunur. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından mutlaka turşu tüketmek gerekir. Düşük kalori içerdiği için diyet yapanların da sık sık turşu tüketmesi lazımdır.

Tansiyonu Düşürme Etkisi Vardır

Sirke turşu yapımında temel etken olduğundan, içindeki faydalı bakteriler sayesinde sindirim sistemindeki zararlı mikropların etkisini azaltmak konusunda oldukça faydalıdır. Mayalanma sürecinde oluşan laktik asit tansiyonu düşürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca kan dolaşımını rahatlatarak akyuvarların vücudun her bölgesine bol miktarda ulaşmasını sağlar ve dolaylı olarak vücudun savunma sistemine yardımcı olur. Şeker hastalarının da turşu yemeleri doktorların vurguladığı bir konudur.

Kalp Ve Damar Rahatsızlıklarına Yardımcıdır

Sirkenin içinde bulunan pektin maddesi bir kalp dostudur. Aslen bir enzim olan pektin maddesi gerek elma ve gerekse üzüm sirkesinde bol miktarda bulunur.

Tüm bu yararlı unsurlarına rağmen her şeyin fazlasının tüketilmesi zararlı olduğundan turşunun da fazla tüketilmesi zararlıdır. Aşırı tüketmek susuzluk meydana getirir. Görme bozukluğuna yol açabilir ve osteoporoza da kapı aralayabilir. İçerdiği fazla tuz oranı sayesinde de çok fazla tüketilmesi sakıncalıdır. Bu nedenle turşu yapımında mutlaka kaya tuzu kullanmak gerekir. Deniz tuzu da aynı derecede faydalıdır. Piyasa tuzlarıyla turşu yapmamaya dikkat edilmelidir. Doktorların önerdiği miktar günde bir porsiyon turşu tüketmenin oldukça yeterli olacağı yönündedir.

 

Bir önceki yazımız olan Alerji Halsizlik Yapar Mı? başlıklı makalemizde alerji, alerji halsizlik yapar mı ve alerji ve halsizlik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM