Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Sağlıklı Bir Gebelik Geçirmek için Neler Yapılmalı?
 • 0
 • 436
 • 07 Temmuz 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Sağlıklı Bir Gebelik Geçirmek için Neler Yapılmalı? Gebelik dönemini sağlıklı bir şekilde geçirmek ve herhangi bir sorun yaşamak istemeyen anne adayları için hazırladığımız bu rehberde, sağlıklı bir gebelik geçirmek için neler yapılmalı? Sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Gebelik Geçirmek için Neler Yapılmalı?

Kadınlar için gebelik dönemi çeşitli alışkanlıkların bırakıldığı, bazı kurallara göre hareket edilen bir süreç olmaktadır. Gebeliğin temellerinin sağlam olmasını isteyen kadınlar, gebelikten önce doktor yardımı almaları gerekmektedir. Gebeliğin gerektirdiği sorumluluğu almak isteyen kadınların bu hususa dikkat etmeleri önemlidir. Çünkü unutulmamalıdır ki, anne karnındaki bebekte oluşan sorunların büyük bir kısmı anne karnında dahi tedavi edilebilmektedir.

Gebeliğin başlamasıyla birlikte anne adayları düzenli olarak doktor kontrollerine başlamalıdır. Risk faktörlerini taşımayan anne adayları, gebeliğin 28.haftasına kadar her dört haftada bir düzenli olarak kontrole gitmelidir. Bu süreci geçirdikten sonra 36.haftaya kadar iki haftada bir, daha sonraki süreçte ise her hafta kontrole gidilmelidir.

Sağlıklı Bir Gebelik Geçirmek için Neler Yapılmalı
Sağlıklı Bir Gebelik Geçirmek için Neler Yapılmalı

Sağlıklı Bir Gebelik için Öneriler

Sağlıklı bir gebelik geçirmek isteyen anne adayları, gebelikten önce düzenli olarak doktor kontrollerine giderek hazırlık sürecini iyi değerlendirmelidir.

Folik asit, gebelik döneminde her anne adayının kullanması gereken bir vitamin grubudur. Folik asit, bebeğin doğumsal sorunlardan korunması için oldukça önem taşımakta olup, planlı gebelik durumunda en az 3 ay öncesinden alınmaya başlanmalıdır. Planlı gebelik dışında ise gebeliği öğrendiğiniz tarihten itibaren kullanmaya başlamalısınız. Ayrıca; Omega 3, Kalsiyum ve Magnezyum takviyeleri de gebelikte gereklidir.

Gebelik döneminde risk faktörlerinin değerlendirilmesi açısından çeşitli testler uygulanmaktadır. Anne adayında Hepatit, Toksoplazma, Rubella antikorları ve tiroit fonksiyonlarının değerlendirilmesi için TSH değerleri kontrol edilmelidir.

Anne adayları gebelik döneminde kesinlikle sigara ve alkol kullanmamalı, sigara içilen ortamdan kaçınmalıdır. Ayrıca, kafein içerikli içeceklerin de tüketilmemesi gerekmektedir.

Sağlıklı bir gebelik geçirmek isteyen anne adaylarının beslenme düzenine de dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca, uyku düzenine de dikkat edilmelidir. Ağır işlerden ve aktivitelerden kaçınmalı, stresli durumlardan kaçınmalıdır. Taze sebze ve meyve, et, balık, yumurta, tavuk ve süt gibi protein içerikli gıdalar tüketilmeli, çiğ gıdalardan ve dondurulmuş ürünlerden uzak durmalıdır. Sebze ve meyveler iyice yıkanmalı, süt ve süt ürünlerinin pastorize edilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Gebelik öncesinde herhangi bir kronik rahatsızlığı olan anne adaylarının bunu doktor kontrollerinde belirtmesi önemlidir. Şeker ve yüksek tansiyon hastalarının bu hususa daha çok dikkat etmesi gerekir.

Gebelik döneminde anne adaylarının bulaşıcı hastalıklardan da korunması gerekmektedir.

Bebeğe zarar verecek ve gebeliği riske sokacak olan sıcak banyo, sauna, röntgen merkezleri ve manyetik alanlardan uzak durulması gerekmektedir.

Düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmeli, doktor tavsiyelerine kulak verilmelidir.

Gebelik Döneminde Yapılacak Testler

TSH: Hepatit, Toksoplazma, Rubella antikorları ve tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi için yapılır. Gebelikte ortaya çıkabilecek Tiroid hastalığının tespiti için önemlidir.

Seroloji: HIV ve Hepatit B testlerini içermektedir.

Kan Sayımı: Demir eksikliğinin tespit edilmesi amacıyla yapılan testtir.

Torch Tayini: Toksoplazma ve Rubella (Kızamıkçık) gibi gebeliğin sonlandırılmasına neden olabilen önemli enfeksiyonların erkenden tespit edilerek tedavisinin başlatılması için yapılmaktadır

Tam İdrar Tahlili: Gebelik sürecinde görülebilecek gizli idrar yolu enfeksiyonları, erken dönem düşüklerine neden olabileceğinden mutlaka tam idrar tahlili yaptırılmalıdır.

8. Hafta: Ultrasonda kalp atışının tekrar teyidi yapılmaktadır.

9. Hafta: Ense kalınlığı ölçümü ve down sendromu taraması yapılır.

10. Hafta: Bebeğin cinsiyetini öğrenebileceğiniz dönem. Tercihinize göre üçlü ya da dörtlü test uygulamalarını da bu dönemde yaptırabilirsiniz.

11. Hafta: Detaylı ultrasonografinin yapıldığı dönemdir.

24-28. Hafta: Diyabet taramasına yönelik 75 gr oral glikoz tolerans testi yapılmaktadır.

28. Hafta: Ultrason kontrolleri daha sık yapılmaya başlamaktadır. 30, 32, 34 ve 36. haftalarda da devam edilen bu kontroller; gelişme geriliğinin bu haftalarda başlaması ve daha belirgin hale gelmesi nedeniyle yapılmaktadır. Bu durumun erken tespit edilmesi, bebeğin anne karnında kaybına kadar pek çok sorundan korumaktadır.

29. Hafta: Bebeğinizin tahmini kilosu ve duruş şeklini öğrenebilirsiniz. 32. haftadan sonra göbek kordonundan yapılan doppler incelemesi ile bebeğin anne karnında yeterli oksijenizasyona sahip olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Normal Doğum mu Sezaryen Doğum mu? başlıklı makalemizde normal doğum mu sezeryan doğum mu ve normal doğum mu sezeryan doğum mu daha iyi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM