Figen ÖZER
Figen ÖZER
fozer@vahsibati.net
Sağlıklı Diyet Önerileri
 • 0
 • 248
 • 07 Temmuz 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Sağlıklı Diyet Önerileri, insanlar her ne kadar kilo kontrolünü sağlayıp fit bir vücuda sahip olmayı arzulasa da ülkemizde obezite hastalığı her geçen gün artarak hızlı bir şekilde yayılmaya devam etmektedir. Obeziteyi engellemenin en önemli yolu ise yediklerimize dikkat ederek sağlıklı bir diyet sürecine girmektir. Günümüzde en çok kullanılan diyetler arasında dukan diyeti, İsveç diyeti, Karatay diyeti gibi popüler diyetler aktif bir şekilde devam etmektedir.

Sağlıklı Diyet Önerileri

Toplum arasında büyük bir kitleyi olumsuz etkileyen nedenler arasında oldukça önemli bir noktada yer alan fazla kilolar rutin yaşam tarzımızda yapılacak küçük değişiklikler ile vücuttan atılmaktadır.Peki, bir taraftan kilo vererek bir taraftan da daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yani sağlıklı diyet yapmak için nelere dikkat etmek gerekir ve sağlıklı bir diyetin püf noktaları nelerdir?

Sağlıklı Diyet Önerileri

İşte sizlere hem sağlıklı hem de hızlı kilo verdiren sağlıklı diyet listesi;

Sağlıklı diyetimize beslenme öğünlerinizde küçük bir değişiklikle başlayabilirsiniz. Kendinize gün içerisinde 2 defa olacak şekilde bir beslenme takvimi hazırlayın. Bu takvimde sabah kahvaltınızı saat 8:00’den önce ve akşam yemeğinizi ise 21:00’den önceye yerleştirin. Tabi ki aradaki onca saat aç kalmanız vücudunuz için sağlıklı olmayacaktır ve hatta sağlıklı olmayı geçin bu kadar süre aç kalmak beynin vücudun kıtlıkta olduğunu sanmasına neden olarak kalori yakımını yavaşlatıp karbonhidratları yağlardan değil protein gibi yararlı vitaminleri parçalamasına neden olacaktır buda vücut sağlığınız için oldukça zararlı olacaktır.

Sağlıklı Diyet Önerileri
Sağlıklı Diyet Önerileri

Bu sebeple kendinize kuru yemişler ve kuru meyvelerden oluşan ara öğünler hazırlamak yararınıza olacaktır.
Sağlıklı bir diyet listesi içerisinde özellikle saf su tüketimine dikkat etmelisiniz.Gün içerisinde en az 2 litre su yani yaklaşık 10 bardak su tüketmeniz hem sizi tok tutacaktır hem de vücuttaki kirli atıkları kolayca vücuttan atmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin daha hızlı bir sindirim için yemeklerden yarım saat önce su içmeyi rutin haline getirebilirsiniz.
Sağlıklı diyet yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer adım ise bol bol meyve tüketmeniz gereğidir.
Mesela akşam yemeklerinden yaklaşık yarım saat önce veya 1 saat sonra kendinize bol vitaminli bir meyve tabağı hazırlayabilirsiniz.

Meyve tüketmeniz hem sizi tok tutacak hem de düşük kalori değerleri ile sindiriminizi hızlandırarak kalori yakımınızı arttıracaktır. Özellikle elma içerisinde bulundurduğu mineraller sayesinde vücuttaki yağları yakmada önemli bir yardımcı takviyedir.

Kahve ve çay tüketimi zaten bizim ülkemizin rutin alışkanlıkları arasındadır.
Eğer çay ya da kahve arzunuzu engelleyemiyorsanız kullandığınız şeker oranını en aza indirmeniz yararınıza olacaktır.Ayrıca normal çay yerine yeşil çay ya da bitki çaylarını kullanmanız metabolizmanızı hızlandırarak zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Makalemizi sonlandırmadan diyetisyenlerin klasik önerisini sizlere tekrar hatırlatmakta fayda var. Gün içerisindeki yemeklerinizde mutlaka 3 beyazı kontrol altına almanıza fayda var. Un, Şeker ve tuz. Bunlar yüksek kalori değerine sahip olup zayıflamanızı zorlandıracak en zararlı besinler olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Red Pepper ile Zayıflama başlıklı makalemizde Red Pepper ile Zayıflama, red pepper zararları zayıflama ve red pepper zayiflama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM