Figen ÖZER
Figen ÖZER
fozer@vahsibati.net
Sağlıklı Yaşam Diyeti Nasıl Yapılır?
 • 0
 • 335
 • 07 Temmuz 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Sağlıklı Yaşam Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı yaşam diyetiyle birlikte artık tüm organlarınız vücudunuz, cildiniz ve tüm bölgeniz daha sağlıklı bir görünüme sahip olabilir, daha uzun yaşayabilirsiniz. Bunun için yediğimiz ve içtiğimiz besinlere dikkat etmeli kendimizi sağlıklı bir yaşama ikna etmeliyiz.

Sağlıklı Yaşam Diyeti Nasıl Yapılır?

İlk olarak sağlık diyetinde, diyet programları ve hareketli yaşam bunun yanı sıra bazı beslenme alışkanlıklarını kazanmamız gerekiyor. Sağlıklı diyet bir haftalık, bir aylık ya da bir senelik bir diyet yöntemi değildir. Burada size verilecek örnek diyet programı sadece nasıl beslenmeniz gerektiğini açıklayan bir diyet listesi niteliğinde olacaktır.

Sağlıklı Yaşam Diyeti Nasıl Yapılır
Sağlıklı Yaşam Diyeti Nasıl Yapılır

Öncelikle sağlıklı yaşam diyetinde tuzu hayatınızdan komple çıkaracaksınız. Günde 5-6 bardak su içmeleri ve kesinlikle öğün atlamamanız gerekiyor. Sabah kahvaltınızı her gün belirli bir saatte, öğlen yemeğinizi aynı saatte ve akşam öğününüzü aynı zamanda yiyerek vücudunuza belirli bir metabolizma hızını göstererek, daha zihinde ve akıllı bir beslenme tekniği uygulayarak bunu spor ile destekleyeceksiniz.

Sağlık diyeti uzun yaşamanın sırları ve kemik gelişimi, kas gelişimi odaklanmış bir diyet biçimidir. Diyet boyunca hayatınız boyunca, haşlama gıdalar, yağsız yiyecekler, hazır gıdalar, abur cuburlar, cipsler, gazlı içecekler bunları bir kenara bırakacaksınız.

Bunların yerine sağlıklı içecekler ve besinler tüketmelisiniz. Yeşil çay, bitkisel tüm çaylar, süt, organik meyve suları, mevsiminin meyveleri sebzeleri, beyaz et, faydalı ve mineral bakımından yüksek gıdalı sulu yemekler tercih ederek sağlıklı yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz.

Sağlık diyetine örnek olarak bir beslenme listesi verecek olursak;

Bu diyetin sabah kahvaltısı;
 Sabah bir fincan yeşil çay ya da diğer bitkisel çaylar, yağsız bir dilim beyaz peynir, söğüş salata, bir adet haşlanmış yumurta, bir dilim kepekli ekmek ya da çavdar ekmeği yiyebilirsiniz. Ara öğünlerde diyet bisküvisi ya da mevsim meyveleri ve 1-2 adet grisini tüketebilirsiniz.

Sağlık diyetinde öğlen yemeği; 
Bir adet balık, mevsim salata, çavdar ekmeği ya da kepekli ekmek yenebilir. Ertesi gün ise haşlama tavuk ile birlikte bir kâse yoğurt ve mevsim salata yiyebilirsiniz.

Akşam öğününde; Bezelye yemeği, ya da bamya çorbası bunun yerine enginar çorbası da tercih edebilirsiniz. Çorbanın ardından 90 gram tavuk haşlaması ve kepekli ekmek tüketilebilir.

Sağlık diyetinde ekmek olarak kepekli ya da çavdar ekmekleri tüketilmeli, haşlama ve besin değerleri kaybolmayan şekilde pişirilen sağlıklı diyet yemekleri seçimine özen gösterilmelidir. Sağlık zayıflamalar.

Bir önceki yazımız olan Peynir Diyeti Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde diyet, diyet listesi ve Peynir Diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM