Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Sağlıklı Yaşam için Hangi Besinler Tüketilmeli?
 • 0
 • 471
 • 07 Temmuz 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Sağlıklı Yaşam için Hangi Besinler Tüketilmeli? Bugünkü hayatımızda hem fast-foodlardan dolayı, hem oturak hayatla ilgili, hem de insanların doğru besin listesi seçmemeleri nedeniyle bu sorunlar artmaktadır. Bu yüzden kilo vermek ve fazla yağları yakmak nedeniyle beslenmenize dikkat etmediğiniz ve sağlıklı gıdalar yemeniz tavsiye edilir.

Sağlıklı Yaşam için Hangi Besinler Tüketilmeli?

Uzman doktorlar bunun için kilo vermeye yardımcı olan yiyeceklerin içinde süt ürünleri ve sütlü gıdaları öneriyorlar. Süt ürünleri fazla kalsiyum içerdikleri için yağ yakmak isteyen insanların gıdalarında başta gelmelidir. Bu nedenle az yağlı süt, yoğurt, ayran gibi besinlerden fazla tüketmeniz gerekiyor. Bundan ilave, uzmanlar lifli gıdaları da öneriyor ki, bu tür gıdalar vücudunuzda yağ tutumunu engelleyen gıdalardır.

Sağlıklı Yaşam için Hangi Besinler Tüketilmeli
Sağlıklı Yaşam için Hangi Besinler Tüketilmeli

Bu domates ıspanak, kuru erik, elma, şeftali, muz gibi sebze ve meyvelerde bol şekilde bulunan lif size tokluk hissi vererek fazla yemek isteğinizi de azaltacaktır. Soğan, kiraz, pırasa, lahana, domates, maydanoz, vişne, erik, brokoli, ıspanak, yeşil çay ve turunçgillerde bulunan flavonoidlerin de yağ yakma etkisi olduğunu bilmeniz gerekiyor. Uzmanlar gıda listenizi üçümü de ilave etmenizi öneriyorlar. Özellikle kırmızı üzüm ve dutta bulunan resveratrol maddesi yağların gitmesini sağlıyor.

Kırmızıbiber de önerilen besinler içindedir ve o, vücut ısısını artırması özelliğine sahip olduğundan yağ yakılmasını hızlandırıyor. Bilmeniz gerekiyor ki, vücut ısısı arttığı zaman yağ yakımı da hızlanıyor. Bazıları ceviz, badem ve fındık gibi yiyeceklerin kilo aldırdığını söyleseler de aslında bu gıdalar vücutta insülin direncini artırıyor. Ve böylece kilo vermenize yardımcı oluyor. Gün içinde 9-10 adet fındık, 7-8 adet badem ve en fazla 2 adet ceviz tüketmeniz yeterlidir. Ve son olarak yeşil çay tavsiye olunuyor ki, bunu da gün içinde 2-3 defa içe bilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Besin Nedir? başlıklı makalemizde Sağlıklı Besin, sağlıklı besin nedir ve sağlıklı besinler nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM