Begüm İyisoy
Begüm İyisoy
begum@vahsibati.net
Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları
 • 0
 • 507
 • 28 Mayıs 2018 Pazartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları

 

Sağlıklı zayıflama sanıldığı kadar zor ve cüzdan düşmanı bir çaba değildir. Hızlı kilo verme oldukça kolay olmasının yanında sadece biraz istek ve azim gerektirmektedir. Her insan hoş görünümlü ve sağlıklı bir bedene sahip olmak ister. Ama bunun için izlenmesi gereken ilk yol fazla yağlardan arınmadır yani zayıflamaktır.

Zayıflama Yöntemleri İçindeki Psikolojik Etkenler insanın zayıflama arzusunu ve psikolojik olarak beynin vücudu zayıflamaya zorladığı uzmanlar tarafından kanıtlanmış ve onaylanmıştır. Masada yemek yemeye özen gösterin. İnsanın sandalyede otururken ki içinde bulunduğu pozisyon mideyi sıkıştırır. Mide tam olarak doymasa da içinde bulunmuş olduğu sıkışık durum mideyi sıkar ve beyni uyarıcı sinyaller gönderir. Beyin bu sinyallere uyar ve doygunluk hissi bedende yayılmaya başlar, birey doyduğunu hisseder ve normalinden daha az yemiş olur. Tabak sayısını artırmak beyne yapılan psikolojik bir oyundur. İnsan her sofraya oturduğunda belli bir tabak sayısından sonra doyar. Eğer ki siz tabakları küçültüp o şekilde yemeğinizi yerseniz, beyin görsel doygunluk hisseder. Ve beyin senin doyman gerekirdi deyip mide hala boş olmasına rağmen beyin mideye doydun komutunu verir.

Lokmaları mümkün oldukça ufak parçacıklar halinde yemeye çalışın. Ağız içerinden geçen lokma adetleri artıkça beyin lokma sayılarının fazla olduğunu fark edip. Mideye fazla lokma geldi komutu verip doygunluk hissi oluşur.Tüketilen, özellikle diyet olduğu söylenen yiyecekler aşırı tüketiminde, zayıflamak yerine kilo aldırdığı ve bünyeyi bozdurduğu gerilir. Ek takviyelerinizi i aşırıya kaçmadan maden sularından almaya çalışın. Sindirime yardımcı olur. Mideyi rahatlatır besin daha kolay midede çiğnenir. Sınırı bilindiğin de oldukça sağlıklıdır. Alışverişe gitmeden önce kesinlikle tok olduğunuzdan emin olun. Aç bir halde gittiğiniz da mide gördüğü her şeyi ister, iştah kabarması oluşur. Tok halde gittiğiniz de birey sadece ihtiyacı olan gıdaları alır hem sağlığınızı hem de fiziğinizi korumuş olursunuz. Bu şekilde evde gereksiz ve zararlı gıdalar bulunmamış olur.Bol su tüketin. Vücudun dörtte üçünün su olduğunu unutmayın. Bol su tüketimi kiloların vücutta eşit bir şekilde dağılmasını sağlar. Su yağların arasına karışır. Terlemeyi hızlandırır.

Sabah sporu kesinlikle yapın, mümkünse aç karna olsun. Mide boşken yakma hızı artar. Aç karna yapılan spor metabolizmayı hızlandırır. Uyumadan 3 saat önce yemek yemeye önem gösterin. En çok kilo oluşumu ağır akşam yemekleri ve tok karna yatmaktan oluşur. Uyurken bedenin midede ki besinleri yakması oldukça zordur. Sürekli hareket, bu illa ağır spor aktiviteleri anlamına gelmiyor. Her anınızı hareketlendirin. Asansörle çıkmak yerine merdivenleri kullanın, araca binmek yerine gideceğiniz yere yürüyerek gitmeye çalışın. Harekete eğlence haline getirin dans edin, maç yapın, basketbol oynayın. Uyuşukluk kiloların en büyük dostudur. Sürekli hareket yaşam tarzınız olsun. Hızlı kilo verme, sanıldığı kadar zor ve yorucu değil. Bu bir eğlence haline bile dönüştürülebilir. Sadece istekli ve azimli olmak gerekir. Birçok zayıflama yöntemi vardır. Önemli olan sağlıklı kilo vermek. Beyninizi küçük oyunlarla kandırmaya çalışın bu küçük oyunlar sayesinde bazı davranışlar alışkanlık haline gelir. Zayıflamak zor değildir, yeter ki siz bunu bir eğlence haline getirin ve sizi sıkmayan yöntemleri denemeye çalışın bu şekilde bir yol izlemeye çalışın.

Bir önceki yazımız olan Zayıflamanızı Hızlandıracak 5 Besin başlıklı makalemizde 5 besin, diyet ve hızlandıracak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM