Begüm İyisoy
Begüm İyisoy
begum@vahsibati.net
Sıcaklarda Uyumak İçin Yapılması Gerekenler
 • 0
 • 314
 • 10 Temmuz 2017 Pazartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Sıcak havada uyumak için yapılması gereken bazı sırlar vardır. Küresel ısınma nedeniyle, değişen iklim şartları günümüz şartlarına yansımaktadır. Özellikle bir çok ilimizde yaz ayları alışık olmadığımız sıcaklarla baş etmek zorunda kalıyoruz. Örneğin bugün Antalya’da mevsim normallerinin çok üzerinde bir sıcaklık artışı oldu. 40 derecenin üzerinde bir hava sıcaklığı olan Antalya ilimizde, nem oranı yaklaşık olarak %81 seviyelerine kadar geldi. Bu tip hava sıcaklarında uyumak, nasıl rahat uyuyabiliriz ? gibi sorularınızın cevabına uzman doktorlar cevapladı.

Sıcaklarda Uyumak İçin Yapılması Gerekenler

Sıcaklarda uyumak için, bazı önlemler ve ipuçları uygulayabilirsiniz. Trdiyet.com olarak sıcak havalarda alınabilecek önlemlerle nasıl rahat uyuyabileceğinizi açıklıyoruz.

Eğer sigara kullanıyorsanız, mutlaka bu alışkanlığınızı bir kenara bırakın artık. Hem sağlığınız için, hem evdeki diğer bireylerinizin sağlığı için. Sıcak içeceklerden olabildiğince kaçının. Çay, kahve vb gibi içecekleri olabildiğince en az seviyeye indirin. Aşırı stres yapmayın, sakin olmaya çalışın. Günün her günü mutlaka spor yapın, bunun için en uygun zaman sabah erken saatler, ve akşam üstü saatleri olacaktır. Uyumanıza yakın spor yapmanızı uzmanlar tasvip etmiyor.

Yatmadan önce tüm ışıklı ve elektrikli olan elektronik cihazlarını kapalı konuma getirin. Elektronik cihazlar oda sıcaklığınızı arttırdığı gibi, manyetik ortam yaratarak uykunuzu kaçırabilir.

Yattığınız yerin boyutlarına da önem çeken uzmanlar, yatak boyutunuzun uzunluklarının 180×240 cm boyutlarında olabilmesinin daha uygun olduğunu açıkladılar.

Yatmadan önce geceleri sizi rahatlatan içecekler içebilirsiniz. Su, adaçayı vb gibi. Alkollü içecekleri geceleri yatmadan önce kullanmayınız. Alkolün sıcaklık arttırıcı etkisi olduğu gibi sağlığınıza bir çok zararı vardır.

Yalıtım yaptırabilirsiniz. Isı yalıtımlı yerlerin kışın sıcak, yazın ise sıcak olduğunu biliyoruz. Yalıtımla birlikte soğutma cihazlarının harcadığı enerji miktarı da neredeyse yarı, yarıya düşüyor. Hem sıcaklığınızı düşürebilir, hem ekonomik olarak daha uygun bir mekana sahip olabilme olanağız için yalıtım yaptırmanız, mantıklı gözüküyor.

Yaz aylarında bize yardım eden ve rahatlatan en çok cihazlardan birisi de klima’dır. Uyumak istediğiniz odanın boyutuna göre bir klima edinmenizi, tavsiye eden uzman doktorlar, hava sıcaklığı dışarıda 40 ise 34 dereceye ayarlayabileceğinizi söylüyorlar. Klimaların ekonomik olarak daha az tasarruf yakıt harcayanlarını tercih ederek, gün boyu çalıştırabilirsiniz. Böylece hem sıcaklardan etkilenmemiş, hem cebinize katkıda bulunmuş olursunuz.

Uzmanların Fransa’da yaptıkları bir bilimsel araştırmaya göre, gece yatarken yatak odanızda bulunduracağınız, iletişim cihazları, cep telefonu vb. Kaliteli uykunun ortadan kalkmasına sebep olduğu açıklanmıştır. Uykunun en verimli saatlerinin 11 ile 8 arası olduğuna dikkat çeken doktorlar, bu saatler arası en az 7 saat uyku uyunması gerektiğini açıkladılar.

Beslenme alışkanlıklarınızı sıcak havalarda değiştirin. Eğer diyete ihtiyacınız yok ve istediğiniz şeyleri tüketebiliyorsanız. Sıcaklarda uygulayacağınız bir diyet önerisi verelim. Aşırı ve yağlı olan yiyeceklerden uzak durunuz. Şekerli yiyeceklerin tüketimini en aza indirin. Yağlı ve şekerli yiyeceklerin uykuyu kaçırdığını ve uyutmadığını bilimsel araştırmalar sonucu uzman doktorlar kanıtlamışlardır.

Su kuşkusuz insanlar ve tüm canlılar için en önemli yaşama kaynağıdır. Sıcak havalarda çok terleriz ve bunun sonucunda elektrolit kaybı oluşur. Sıcaklarda serinlemek için bol, bol su için. Günlük olarak 1,5 litre 2 litre diye bir kavram yoktur aslında. Vücudun beyin merkezinde size ne kadar içmeniz gerektiğini söyleyen, bir uyarı merkeziniz bulunmakta. Zorla içmeyin, ihtiyacınız kadar tüketin. Uyumadan önce duş alın, bu duşun sıcaklık ayarı orta ayarda ılık olması önemlidir. Saçlarınızı kurulamadan yatmanız daha uygun olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Olmanın Temel Kuralları Nelerdir? başlıklı makalemizde sağlıklı olmanın 35 yolu, sağlıklı olmanın kuralları nelerdir ve sağlıklı olmanın temel koşulları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM