Hilal ÖMER
Hilal ÖMER
homer@vahsibati.net
Sivilce Oluşumu ve Nedenleri
 • 0
 • 555
 • 25 Ağustos 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Sivilce Oluşumu ve Nedenleri

Genellikle ergenlik döneminde sıklıkla görülen sivilce problemiyle başka dönemlerde de karşılaşmak olasıdır. Pek çok nedene bağlı olan sivilce oluşumu, ergenlik döneminde salgılanan büyüme hormonlarının etkisiyle ciltteki gözenekler büyümeye başlar ve gözenekler açılır. Vücutta artan yağ oranı doğru yöntemlerle vücuttan atılmazsa sivilce ve siyah nokta sorunu ile karşı karşıya kalınır. Ergenlik itibariyle cilt bakımına özen gösterilmesi gerekmektedir.
Sivilce oluşumu ve nedenleri
Sabun kullanmak yanlış bir yöntem.
Sabun kullanımı toplum arasında çok yaygın bir yöntemdir. Pek çok ebeveyn, sabun kullanımının problem olmadığını düşünmektedir. Uzun vadede sabun kullanımı cildin 5.5 olan pH değerini bozarak cildin serbest radikallere göre savunmasız kalmasına neden olmaktadır. Gözenekleri açmak için kullanılan sabunun içeriğinde bulunan sud kostik adlı kimyasal klor ile tepkimeye girip cildin gözeneklerinde çökelti oluşturur. Bu çökelti yüzünden gözenekler tıkanır. Cildin pH dengesini sağlayan ter ve yağ gözeneklerden dışarıya çıkamaz ve cildin pH dengesi bozulur. Uzun vadede tıkanan ve yıpranan cilt yüzünden egzema meydana gelebilir. Cilt temizliği için marketlerde ve güzellik mağazalarından kolayca alınabilecek köpüklü veya jel temizleyiciler tercih edilmelidir. Cildin uygun ürünlerle yıkanmasından sonra nemlendirilmesi gerekmektedir. Uygun nemlendirici krem ile cilt nemlendirilmeli ve cildin kuru kalması önlenmelidir.

Yanlış Beslenme
Beslenme sivilce oluşumda son derece önemlidir. İçeriğinde yüksek yağ barındıran çekirdek, cips, kızartma gibi gıdalar sivilce oluşumunu tetikleyici etki yaparlar. Trans yağ açısından zengin olan fast-foodlardan uzak kalmak bizim yararımıza olacaktır.

Sindirim sistemi Sorunu
Genellikle ergenlik döneminde görülmesine rağmen olgunluk yaşları olan 30-40 yaşları arasında da sivilce problemi ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu yaşlarda sivilce oluşumunun en temel sebebi hastalıktır. Sindirim sitemi bozukluğu olan kimselerde sivilce meydana gelmektedir. Mide rahatsızlığı, ülser, gastrit, böbrek sorunları olan kişilerde sivilce problemi varsa, öncelikle gastroloji uzmanına görünmek gerekecektir. Doktorunuzun tedavi yöntemi doğrultusunda kullanacağınız doğru ürünlerle sivilcelerinizden kurtulmanız kolaylaşacaktır. Bayanlarda hormonal değişimler ve adet düzensizlikleri sivilce oluşumunu tetiklemektedir.

Hamilelik ve Sivilce
Sivilcelerle başı en çok dertte olan kişiler kuşkusuz hamile bayanlardır. Hamileliğin başlangıcından 6. aya kadar sivilcelerden kurtulmak adeta imkansızdır. Annenin vücudunda artan hormon miktarı ve yağ oranı sivilce oluşumunun başlıca sebepleridir. Cildimizdeki gözeneklerden dışarıya atılan yağ miktarı yeterli düzeye ulaşamazsa, gözenekler altında kalan yağ bakteri ve sivilce oluşumuna neden olur. Hamilelik döneminde cilt bakımını ihmal etmemek en doğru yaklaşım olacaktır. Kimi bayanlar zarar verebilir endişesiyle cilt bakım ürünlerinden uzak durmaktadır. Her gün ellerimizi yıkamayı ihmal etmediğimiz gibi, cilt temizliğimizi de ihmal etmemeliyiz. Bu dönemde cilt bakım ürünleri hassasiyetle seçilmelidir. Bakım ürünlerini tercih ederken kadın hastalıkları uzmanına mutlaka danışılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Gece Makyajı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde cilt, Cilt Bakımı ve doğru makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM