Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Tüp Bebek Tedavi Aşamaları Nelerdir?
 • 0
 • 328
 • 28 Haziran 2017 Çarşamba
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları Nelerdir? Tüp bebek tedavisi bir çok çift için yoğun stresli ve yorucu geçecek bir süreç demektir. Bu süreç bazı aşamalardan oluşmaktadır. Biz de bu makalemizde “Tüp bebek tedavi aşamaları”nı inceliyor olacağız.

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları Nelerdir?

 1. 1.Aşama: Yumurta Toplama

IVF sürecinin birinci aşaması, yumurtalıklardan yumurta elde etme işlemidir. Bu işlem, birkaç folikül yani yumurta içeren yumurtalıklarda keselerin gelişimini teşvik eden Follikül Uyarıcı Hormon (FSH) enjeksiyonlarının uygulanması ile yapılmaktadır. Bu aşama normal seyirde yaklaşık olarak iki hafta sürmektedir.

 1. Aşama: Sperm Hazırlama

Yumurtaların toplama işlemi devam ederken meni örneğide hazırlanmaktadır. Meni örneğinin özelliğine bağlı olarak yapılmakta olan farklı hazırlama yöntemleri mevcuttur. Fakat en yaygın yöntem, yoğunluk gradyan hazırlığı olarak adlandırılmaktadır.

 1. Aşama: Dölleme

Dölleme tekniklerinde iki ayrı tip mevcuttur. Bu tipler IVF standart tohumlama ya da ICSI İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu olarak adlandırılır. Normal sperm parametrelerine sahip olan hastalarda IVF standart tohumlama yöntemi kullanılır. Yumurta alındıktan sonrasındaki sabah yumurtalar döllenme işaretleri için kontrol edilmektedir. Normal döllenmenin gerçekleşmesi halinde döllenmiş olan yumurtalara “embriyo” adı verilmektedir. Rahim içine geri konmak üzere hazır oluncaya dek laboratuarda yetiştirilirler.

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları Nelerdir
Tüp Bebek Tedavi Aşamaları Nelerdir
 1. Aşama: Embriyo Kültürü

Embriyolar, yumurtadan çıktıktan sonraki takip eden altı gün boyunca laboratuarda yetiştirilir. Bölünme aşaması, gün iki veya gün üçüncü embriyo kültürü ve transferi için kullanılan bir terimdir. Bu, transfer için kullanılacak düşük yani genellikle bir ya da iki embriyo sayısına sahip çiftler için yararlıdır. Genişletilmiş / blastosist evresi, gün dördüncü ya da gün beşinci embriyo kültürü ve transferi için kullanılmakta olan bir terimdir.

 1. Aşama: Embriyo Aktarımı

Embriyo transferinin gerçekleşeceği gün uzmanlar, anne adayının embriyolarını değerlendirecek ve en gelişmiş transferi tercih edecektir. Embriyo sonrasında çok yumuşak olan ince bir plastik tüp içerisine yüklenir ve rahime geri yerleştirilir. Bu prosedür oldukça basittir ve anestezi gerektirmez. Embriyo transferinden 12 gün sonra gelen süreçte yapılacak olan gebelik testi ile sona erer.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde tüp bebek tedavisi sırasında sigara, tüp bebek tedavisinde sigara ve tüp bebek tedavisinde sigaranın etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM