Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Tüp Bebek Tedavisi Kimler için Uygun Değildir?
 • 0
 • 316
 • 25 Haziran 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Tüp Bebek Tedavisi Kimler için Uygun Değildir? Çocuğu olmayan aileler için bir çıkış yoludur tüp bebek tedavisi. Tüp bebek tedavisi herkese uygulanabilir diye düşünülür genellikle. Ancak bu pek mümkün olmuyor. Peki tüp bebek tedavisi kimlere uygulanmaz şeklinde soru yöneltebilirsiniz. İşte bu sorunun cevabı makalemizde olacaktır.

Tüp bebek tedavisinin gerçekleşebilmesi adına tedavi uygulanacak olan kişilerde bazı şartların olması gerekiyor. Hastaların bu şartlara uygunluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Yapılan bu uygunluk kontrolünde hastaya uygulanacak tedavinin belirlenmesi de önemlidir

Tüp Bebek Tedavisi Kimler için Uygun Değildir
Tüp Bebek Tedavisi Kimler için Uygun Değildir

Tüp Bebek Tedavisi Kimler için Uygun Değildir?

 1. Yumurtalıklardan sağlanan parçada sperm bulunmayan ya da hiç spermi olmayan erkeklerde
 2. Menopoz dönemine girmiş kadınlarda
 3. Yumurtlama fonksiyonları işlevini yitirmiş kadınlarda
 4. Yapılan cerrahi işlemler sonucunda rahmi alınan kadınlarda tüp bebek tedavisi uygulanması mümkün değildir.

Tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi için bazı koşulların gerektiğinden bahsettik. Yaş önemli bir fonksiyon değildir. Anne adayının yaşı genç ya da yaşlı olsa bile hormon değerlerinin bozuk olması halinde tüp bebek tedavisi ile hamileliğin gerçekleşmesi ihtimali oldukça zayıftır. Bu nedenle uygulama yapılmaması daha uygun olacaktır. Ancak bu durumun kararını mutlaka uzman biri vermelidir.

Ameliyatla Yumurtalıkları Alınmış Hastalara Tüp Bebek Tedavisi Uygulanması Mümkün müdür?

Sağ veya sol tek bir yumurtalığı dahi operasyonla alınmış olsa bile, hormon rezervleri iyi durumda olan bir hastanın tüp bebek tedavisi görmesi mümkündür. Tek yumurtalığı olan kadınlarda hamilelik normal seyrinde devam edebilir. Ancak ameliyatla iki yumurtalığı alınmış hastaların tüp bebek tedavisi görmesi mümkün olmamaktadır. Bu hastalardan yumurta sağlanamaması sebebiyle hormon seviyeleri de yeterli olmamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde tüp bebek tedavisi sırasında sigara, tüp bebek tedavisinde sigara ve tüp bebek tedavisinde sigaranın etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM