Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Tüp Bebek Tedavisinde Göbekten iğne Nasıl Yapılır? 
 • 0
 • 996
 • 22 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Tüp Bebek Tedavisinde Göbekten İğne Nasıl Yapılır? Tüp bebek tedavi sürecinin önemli işlemlerinden biri olan “göbekten iğne” konusuna değiniyor olacağız ve “tüp bebek tedavisinde göbekten iğne nasıl yapılır?” sorusunun yanıtlarını arayacağız.

Tüp Bebek Tedavisinde Göbekten iğne Nasıl Yapılır? 

Göbekten İğne Olmak Neden Strese Yol Açar?

Tüp bebek tedavisinde ki işlemlerden biri olan göbekten iğne uygulamasını gerçekleştirecek olan kadınlar, bu süreçte oldukça fazla strese maruz kalabiliyorlar. Bunun nedeni ise yanlış tedavi uygulama ihtimalinin olmasıdır. Ancak tedavinin başlangıç aşamasında anne adayına verilecek olan eğitimler sonucunda doğru enjeksiyon yöntemleri de hastaya gösterilecektir. Bu eğitimler aynı zamanda ilaçların kullanımı ile ilgili olduğu kadar anne adayını rahatlatma açısından da oldukça fazla önem taşımaktadır.

Stres yapan anne adayları için, daha önce tüp bebek tedavisi sürecinde göbekten kendi kendine iğne yapan diğer anne adaylarını dinlediğimiz zaman, aslında korkulacak pek bir şey olmadığı da söylenebilir. Ayrıca yaşanılan bu korkuların neredeyse tümü yersizdir. Bu korkunun yersiz olduğu ise ilk enjeksiyon gerçekleştikten sonra anlaşılacaktır. Çünkü tüp bebek tedavisinde anne adayına göbekten iğne uygulaması için verilen iğneler oldukça küçük olmakla birlikte hiç acıtmamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Göbekten iğne Nasıl Yapılır
Tüp Bebek Tedavisinde Göbekten iğne Nasıl Yapılır

Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Göbekten İğne Olunur?

Tüp bebek tedavisinde kullanılacak olan ilaç ve iğnelerin doğru kullanımı verilen eğitimin yanı sıra anne adayının bu konudaki hassasiyeti ile bütünleşmelidir. Bu süreç yaklaşık olarak 20 günlük bir zaman dilimi demektir. Yumurta büyütme sürecinde 14 gün boyunca yumurta büyütme iğnesi yapılmaktadır. İlça kullanımı mutlaka tedaviyi uygulayan doktor tarafından anne adayına yazılı olarak verilmelidir.

Yumurta büyütme sürecinin sonrasında, tedavinin uygulandığı merkez tarafından anne adayına yumurta çatlatma için yeni bir enjeksiyon ve saati verilmelidir. Verilen saatte iğne uygulamasının yapılması gerekmektedir. Olası bir hata yumurtaların erken çatlamasına ve kaliteli bir yumurta alınamamasına sebep olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde tüp bebek tedavisi sırasında sigara, tüp bebek tedavisinde sigara ve tüp bebek tedavisinde sigaranın etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM