Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Zararları Nelerdir?
 • 0
 • 400
 • 30 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Zararları Nelerdir? Sigaranın zararları her fırsatta dile getirilmektedir. Hatta bunun üzerine kamu spotları, reklamlar ve yasaklar çıkarılmıştır. Sigaranın, doğurganlık üzerinde de ciddi olumsuz etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir veridir. Günümüzde anne adayları, doktora başvurduklarında sigara kullanımının bebeğin fizyolojik gelişimini olumsuz etkilediği söylenmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Zararları Nelerdir?

Çağımızın acımasız koşulları nedeni ile tükettiğimiz gıdaların büyük çoğunluğu organik olma özelliğini kaybetmiştir. Buna bir de sigara kullanımı eklenince, bebeklerin sakat doğma riski ortaya çıkmaktadır. Bebek sahibi olamayan ve son çare olarak tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin konu hakkında daha titiz davranması ve sigara içilen ortamda dahi bulunmaması gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Zararları Nelerdir
Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Zararları Nelerdir

Sigara Tüp Bebek Tedavisini Olumsuz Etkiliyor

Sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlandığından dolayı tartışmaya kapalıdır. Uzmanlar bu konuda tüp bebek sahibi olmak isteyen çiftleri, medya aracılığı ile sık sık uyarmaktadır. Özellikle kadınların “Hamile kalınca sigarayı bırakacağım.” düşüncesi yapılan birinci yanlıştır. Sigara kullanımı gebe kalmayı zorlaştırmaktadır. Bu nedenle gebelik öncesi süreçte de sigara kullanımının etkileri büyüktür. Bebek sahibi olmak isteyenlerin hamile kalmayı beklemeden sigarayı bırakmaları gerekmektedir.

Sperm ve yumurta kalitesini düşüren sigara, tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir. Tüp bebek tedavisinde başarı oranını düşüren sigara kullanımı, tedaviye başlamadan uzun bir süre önce bırakılmalıdır. Sigara ayrıca erken doğum, gelişme bozukluğu ve ölü doğuma sebebiyet vermektedir. Tüp bebek tedavisinin en önemli evresini oluşturan embriyo transferi, sigara kullanımına bağlı olarak başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. Bunun nedeni bebeğin rahme tutunmasının zorlaşmasıdır.

Sigara kullanan anne adaylarına, tedavi sürecinde uygulanan hormon takviyesinin dozu atmaktadır. Bunun sebebi ise sigaranın kan ve östrojen seviyesini düşürmesidir. Ayrıca, yumurta döllenme işleminin başarısızlıkla sonuçlanma tehlikesi bulunmaktadır. Bebek sahibi olmak isteyenlerin, sigaranın kısırlığa neden olduğunu unutmamaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisine Dair Merak Edilen Herşey! başlıklı makalemizde tüp bebek, tüp bebek ile ilgili merak edilenler ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM