Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Tüp Bebek Tedavisine Dair Merak Edilen Herşey!
 • 0
 • 382
 • 30 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Tüp Bebek Tedavisine Dair Merak Edilen Herşey! Tüp bebek tedavisi gibi zor ve stresli olan bir süreçte mutlaka akılları karıştıran bazı sorular oluşur hastaların kafasında. Biz de makalemizde “tüp bebek tedavisinde merak edilen herşey”i açıklığa kavuşturacağız.

Tüp Bebek Tedavisine Dair Merak Edilen Herşey!

Tüp bebek Tedavisi En Fazla Kaç Defa Denenmelidir?

Tüp bebek tedavisinde başarısızlıkla sonuçlanan denemeler mutlaka yaşanacaktır. Bu başarısızlıkların ardından umutsuzluğa kapılmamalı ve tekrar yeni bir tedavi için süreç başlatılmalıdır. Deneme sayısında herhangi bir rakam belirtilmemektedir. Bir çok başarı hikayelerinde de görüldüğü gibi 9 ya da 10. Denemelerde bile başarıya ulaşılabilmektedir.

Transfer Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Riskli bir durum görülmediği taktirde anne adayının transfer sonrasında ağır kaldırması, seyahat etmesi, ıkınması, öksürmesi ve hareket etmesi kısıtlanmamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisine Dair Merak Edilen Herşey!
Tüp Bebek Tedavisine Dair Merak Edilen Herşey!

Tüp Bebek Tedavisinde Düşük Daha Sık İzlenmekte midir?

Tüp bebek tedavisi sonucunda oluşan gebeliklerde düşük riski, normal yollarla yaşanan hamileliklere göre biraz daha yüksektir. Bunun sebebi olarak ise uygulanan tedaviden değil gebeliği engelleyen sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Tüp Bebek Gebeliklerinin Başlangıcında Oluşan Vajinal Kanamalar Normal midir?

Tedavi sonrasında ya da normal yolla yaşanan hiçbir hamilelikte yaşanabilecek vajinal kanama normal kabul edilmemektedir. Yaşanması halinde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Kilo Vermek Gerekli mi?

Kilosu normalin üzerinde olan kadınlarda tüp bebek tedavisine başlamadan önce kilo verilmesinin başarılı sonuca ulaştıracağı konusunda net bir bilgi yoktur. Ancak hastanın ideal kilosuna ulaşması tedavinin sonuçlarının olumlu olmasını kolaylaştıracaktır.

Tüp Bebek Tedavisine Dair Merak Edilen Herşey!
Tüp Bebek Tedavisine Dair Merak Edilen Herşey!

Embriyo Transferi Sonrasında Cinsel Yaşam Devam Edebilir mi?

Tüp bebek tedavisi sürecinde anne adayına embriyo transferi sonrasında cinsel yaşamın devam ediliyor olması gebeliğin tutması için herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

Dondurulmuş Embriyolar İle Gebelik Şansı Var mı?

Bazı tüp bebek tedavilerinde transfer edilen embriyoların haricinde tedavi merkezinde anne adayına hazır ve transfer edilebilecek çok kaliteli embriyolar kalabiliyor. Ailenin isteği üzerine dondurulan ve saklanan bu embriyolar aynı aileye ilerleyen zamanlarda bir kez daha anne-baba olma şansı tanıyacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM