Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Yeni Doğan Bebekler için İlk 48 Saat Neden Önemlidir?
 • 0
 • 416
 • 25 Haziran 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Yeni Doğan Bebekler için İlk 48 Saat Neden Önemlidir? Annelik çok güzel ve anlamlı bir sanattır şüphesiz. Bu sanatı yerine getirirken de bir anne çocuğu için her zorluğu göze alır katlanır ve atlatır. Evli çiftlerimizin özenle hazırladığı bebek odaları dokuz ay sonra yerini güzel bir bebeğe ve tatlı bir sevince bırakır. Tabi bu saydıklarımızın olabilmesi için öncelikle sağlıklı bir anne adayımız ve sağlıklı bir bebek olması gerekiyor.

Rutin kontroller sonucunda haftasını tamamlayan ve doğmaya hak kazanan bebekler sezaryen veya normal doğum sonucunda dünyaya gelir. Gerekli ölçüm ve tartımlar yapıldıktan sonra ilk bir saatini yoğun bakımda sıkı bir gözetim altında geçirir. Anneye teslim edildikten sonra da ilk 48 saat çok önemlidir. Beslenme ve boşaltım açısından solunum ve kusma açısından çok sık ve yakından takip edilmelidir.

Özellikle emzirdikten sonra sızıntı şeklinde olan kusmalar bebek sırt üstü düz bir şekilde yatıyor ise solunum yoluna geri kaçarak morarmasına ve sonra boğulmasına neden olur. Bu gibi durumlar hastanede müdahale edilebilen durumlardır. Aynı şekilde solunumunda oluşan problemlere ilk 48 saat içinde sürekli gözetim altında olduğu için rahatlıkla müdahale edilebilir.

Yeni Doğan Bebekler için İlk 48 Saat Neden Önemlidir
Yeni Doğan Bebekler için İlk 48 Saat Neden Önemlidir

İlk 48 Saat İçinde Bebeğin Dünyaya Uyum Sağlaması ve Anne ile Tanışması Nasıl olmalıdır?

Dünyaya gelen bebekler genellikle çok yorucu aşamalardan geçtikleri için sürekli uyku halinde bulunarak dinlenme süreçlerini devam ettirmek isterler. Bu esnada hem dünyaya uyum sağlamaya çalışır hem de annesi ile tanışmaya başlar. Küçük bir dokunuş, bir gülümseme veya güzel bir söz bebeği annesine bağlayan etmenlerden birisidir. Anne olabildiğince nazik hareketlerle bebeği ile tanışarak onu gözlemlemeli ve herhangi bir olumsuz gelişmede bulunduğu birimdeki yetkili sağlık personellerine durumu bildirmelidir.

Bebeğin gerek solunum düzeni, gerek vücut ısısı, gerek hareketleri ve ağlaması dünyaya vermiş olduğu tepkilerdendir. Bu nedenle yanında yüksek sesle ve bağırarak konuşulmamalı bebek ürkütülmemelidir. Çok fazla kalabalık ortamlarda bebeklerin çok çabuk enfeksiyon kapabileceğini de hatırlatmak isteriz. Böyle ortamlardan bebeğinizi olabildiğince uzak tutmanız gerekir. Bebekler çok hassas oldukları için yeni doğmuş bebeklere çok dikkat edilmesi gerekir. Bebeğinizle sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklere Fitil Konması Hangi Sorunlara Neden Olur? başlıklı makalemizde bebeklerde fitil etkisi, bebeklerde fitil kullanımı ve bebeklerde fitil kullanımı zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM