Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?
 • 0
 • 349
 • 22 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Birçok kişi tarafından yaygın bir şekilde severek tüketilen yeşil çay diğer bitkisel çaylarla kıyaslandığında daha çok söz edilen bir çay çeşididir. Bu kadar sık kullanılan bir çay olmasına rağmen bu yararlı çayın faydaları hakkında çoğu kişinin bir bilgisi yok maalesef. Tabi ki her şey gibi yeşil çayında yararları olduğu kadar yanlış tüketimi sonucunda zararları da vardır.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın faydalarından bahsedecek olursak en önemli faydalarından birisi kanser riskini önleyici özellikte olmasıdır.

Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak tüketilen yeşil çay, akciğer, gırtlak, mide, bağırsak ve prostat gibi kanserlerin gelişmesini, büyümesini ve yayılmasını önleyici etkiye sahiptir.

Yeşil çay kaşıntı ve şişlik gibi rahatsızlıklarda doğal bir antiseptik özelliği göstermektedir.

Herhangi bir yeriniz yandığında, kesildiğinde ya da bir şey ısırdığında üzerine biraz yeşil çay döktüğünüzde ya da yeşil çaylı pamukla üzerini sardığınızda faydasını göreceksiniz.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir
Yeşil Çay Faydaları

Yeşil çayı cildinize doğrudan uyguladığınızda cildinizi güneş yanıklarından ve kanserden korumaya yardımcı olmaktadır.

Ayrıca yeşil çayın nemlendirici ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyucu olma özelliklerinden de faydalanabilirsiniz.

Yeşil çay içerisinde bulundurduğu polyphenoller gibi bazı yararlı bileşikler sayesinde tansiyonunuzun düşmesine yardımcı olur ve tansiyonunuzun daha sağlıklı olmasını sağlar.

Yeşil çayın hafızayı güçlendirici özelliği vardır.

Yeşil çay içerisinde bulunan antioksidanlar Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı beyni koruyucu etkiye sahiptir.

Ayrıca yeşil çay cildinizin toparlanmasına yardımcı olur ve daha genç görünmenizi sağlar.

 

Bir önceki yazımız olan Adaçayı Nedir ve Adaçayının Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde adaçayı, adaçayı faydaları nelerdir ve Adaçayı Hakkında Yapılan Araştırmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM